علل ورم صورت

رهایی از درد مزمن با رژیم غذایی ضدالتهاب
دسامبر 10, 2019
سفیدکننده‌های قهوه خوراکی نیستند!!
دسامبر 15, 2019

علل ورم صورت

شاید به قدری کم اهمیت به نظر برسد که دنبال دلیلش نرویم ولی بدانیم که ورم صورت گاهی دلایل جدی دارد. در ادامه با مهمترین دلایل ورم صورت آشنا می‌شویم.

داروها

یکی از شایعترین دلایل وقوع ورم صورت استفاده از برخی دارو و عوارض آنهاست. برخی داروهای کنترل فشارخون در برخی افراد باعث ورم صورت می‌شوند مانند انالاپریل، لیزینوپریل، لامیپریل، والزارتان، لوزارتان و ایبزارتان. کورتون‌ها، داروهای حاوی هورمون استروژن، داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی مانند ایبوپروفن، نپروکسن و آسپیرین و برخی داروهای کنترل قند خون از دسته تیازولیدیندیون‌ها مانند پیوگلیتازون و روزیگلیتازون ممکن است در برخی افراد با ورم صورت همراه باشند.

در این بین گاهی آلرژی‌های دارویی هم باعث ورم صورت می‌شوند ولی در این موارد علائم بیشتری مانند تورم و قرمزی در جاهای دیگر بدن هم دیده می‌شود.

حشرات

نیش و گزش حشرات هم به لحاظ مکانیکی هم به لحاظ شیمیایی ممکن است با ورم صورت برای چند ساعت تا چند روز همراه شود.

آفتاب

پوست برخی افراد به قدری حساس است که فقط با ۱۵ دقیقه تابش مستقیم آفتاب دچار ورم صورت می‌شوند. گاهی این ورم با سوزش، خارش یا خشکی همراه است. برای این افراد به سر گذاشتن کلاه یا مالیدن ضدآفتاب قوی توصیه می‌شود.

خوراک

برخی غذاها هم شاید باعث ورم صورت شوند. ماهی، مغزیات و لبنیات از مهمترین خوردنی‌ها هستند که شاید به ورم صورت بینجامند. به طور معمول به فاصله چند دقیقه پس از خوردن غذای مربوطه ورم بخصوص در لب و اطراف چشم آغاز می‌شود و شاید جاهی دیگر صورت را هم دربر بگیرد. ممکن است احساس حال‌بهم‌خوردگی یا سبکی سر هم وجود داشته باشد. گاهی خارش در گوش و گلو هم همراه ورم صورت ناشی از غذاست. گاهی اوقات آلرژی غدایی کامل اتفاق می‌افتد که علاوه بر ورم صورت با کهیر یا خارش همه بدن همراه است.

سینوزیت

یکی از شایعترین علل ورم صورت مخصوصا بعد از یک سرماخوردگی سینوزیت است. سینوس‌ها حفره‌هایی هستند در استخوان صورت و جمجمه که باکتری‌ها گاهی در آنها عفونت ایجاد می‌کنند که به آن سینوزیت می‌گوییم. گرفتگی بینی همراه با درد و ورم در اطراف بینی و چشم و پیشانی که با خم شدن بدتر می‌شود مهمترین علائم سینوزیت است.

بارداری

در خانمهای باردار آغاز حالتی به نام پره‌اکلامپسی می‌تواند با ورم صورت و دست و پا همراه باشد. سردرد، تهوع و فشارخون بالا به طور معمول با این مشکل دیده می شود.

سلولیت

عفونت پوست صورت با یک باکتری می تواند با قرمزی و ورم و داغی محل ورم و بدحالی همراه باشد که به درمان فوری توسط پزشک نیاز دارد.

درماتیت تماسی

بسیاری از اوقات تماس یافتن یک جسم با صورت باعث التهاب و ورم صورت می‌شود. مواد آرایشی، جواهرات و زیورآلات، یا برخی گیاهان یا گرده آنها از شایعترین علل ورم صورت در بانوان هستند. گاهی بخار برخی مواد مانند وایتکس، کلر آب یا مانند آنها باعث ورم صورت می‌شوند.

بیماری‌های جدی

برخی بیماریها مانند پرکاری غده فوق کلیوی هم می‌تواند باعث ورم صورت شود.

گاهی اوقات توده‌هایی از منشا سرطان می‌توانند با فشار آوردن روی سیاهرگی که وظیفه تخلیه خون از صورت را به عهده دارد باعث ورم صورت بشود. سرطان ریه و لنفوم غیرهوچکین دو بیماری جدی هستند که ممکن است باعث ورم صورت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *