معرفی کتاب: کوه پنجم

آرام بودن قدم بزرگی است
ژانویه 15, 2018
پدربزرگ من بازرگان: معرفی کتاب
فوریه 4, 2018

معرفی کتاب: کوه پنجم

گاهی خدا اطاعت می طلبد. اما گاهی هم مایل است اراده ی ما را بیازماید و ما را به مبارزه فرا می خواند تا عشقش را درک کنیم. وقتی دیوارهای شهر فرو ریخت، ما اراده ی او را درک کردیم: دیوارهای فرو ریخته، افق را بر ما گشود و به هر یک از ما اجازه داد قابلیت های خود را ببیند. ما از تفکر درباره ی زندگی دست کشیدیم، به جای آن زندگی کردیم.
از کتاب کوه پنجم کاری از پائولو کوئلیو برگردان آرش حجازی

از یک زاویه دیگر به این پدیده نگاه کنیم. یکی از صورتهای هر رویداد همان هست که برای ما پیش آمده است. حال اگر در آن لحظه همه چیز جور دیگری رقم می خورد آیا حالت بهتری در درازمدت پیش می آمد؟ این پرسشی ست که پاسخ دادن به آن بدون اطلاعات بسیار ریز علمی اکنون ممکن نیست. اما اگر فکر کنیم این که اکنون برایمان پیش آمده بهترین حالت است: شاید به نظر ما ناگوار باشد ولی ما را از رخوت و سستی رهایی بخشیده و تکاپویی پر انرژی را به ما عطا کرده، حالا نوبت ماست که با دگراندیشی از فرصت پیش آمده در تلاش برای تازه گردانیدن جهان سود ببریم: جهانی که برای نو شدن نیاز به خرابی دارد!
پس امروز که به نظرتان تباهی رسیده فرصتی است برای تغییری شگرف. فکر کنید و افق های تازه را ببینید و ساختنی را آغاز کنید: تازه و بهتر از پیش. شما برای تلاش تازه برای نو گردانیدن جهان انتخاب شده اید یعنی شما مورد توجه هستید، مورد کرامت قرار گرفته اید.
اما کتاب کوه پنجم نوشته ای از نویسنده نامدار برزیلی پائولو کوئلیو و برگردان فارسی عالی دکتر آرش حجازی به داستانی می پردازد که چند قرن پیش از ظهور حضرت عیسی روی داده است. جدای از داستان که به گونه ای جذاب پیش می رود و خواننده را تا انتها با خود همراه نگه می دارد، این نوشته آموزه های جالبی دارد:
۱٫ اگر برتر از دیگران هستید، نه به لحاظ مالی، بلکه اندیشه، آن گاه قدرت طلب ها هر دم از شما بازیچه ای باب طبع قدرت طلبی خود درست می کنند. اگر پست هستید به قدرت طلب ها نزدیک شوید و اگر برتر هستید از آنها دوری جوئید.
۲٫ مهربانی و سودمندی برای سایرین پس اندازی ست که بانکش هرگز ورشکست نمی شود.
۳٫ دانش بهترین راه آبادانی ست. در گسترش آن بکوشید و کسانی که با گسترش دانش و آموزش زبان ها و خط ها دشمنی دارند جز با مردم و آبادانی با کسی دشمنی نورزیده اند.
۴٫ زندگی انسان طوری طراحی شده که تغییر هرچند گاه منفی به نظر می رسد و با دشواری فراوان همراه است اما لذت و شادی می آفریند حتی در لحظاتی که بدترین به نظر می رسد. انسان شادی را می آفریند. شادی آفرین باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *