سفر به لرستان: سرزمین کوه ها و آبشارها

موجودات به چند دسته قابل تقسیم هستند و هر یک چه مزایا و معایبی دارند؟
سپتامبر 13, 2021
قلعه خویدک
پیمایش رحمت آباد تا قلعه خویدک یزد
نوامبر 28, 2021

سفر به لرستان: سرزمین کوه ها و آبشارها

آبشار آب سفید واقع در لرستان

اگر به دنبال این هستید که در ایران، در یک منطقه به نقاط متعدد پست و بلند، کوه و دره، بروید و از چشمه ها، آبشارها، رودخانه‌ها و دریاچه های پرشمار دیدن کنید، لرستان بهترین جاست.

خرم آباد و شول آباد

شاید پیشنهاد درست این باشد که سفر طبیعت گردی خود در لرستان را از خرم آباد آغاز کنیم. اگر از تهران راهی این منطقه می شوید، راه آسفالت و بزرگراهی و آزادراهی خوبی در مسیر تهران-قم-اراک-خرم آباد وجود دارد.

اگر به دنبال مرکز اقامتی خوب در خرم آباد هستید شاید هتل شاپورخواست گزینه گرانی باشد اما با توجه به عدم وجود رقیب شاید بهترین گزینه نباشد. شاید به جای هتل اقامت در یک آپارتمان یا سوییت یا ویلا در حاشیه شهر دلپسندتر باشد. دقت کنید که مرکز شهر خرم آباد با شهرسازی قدیمی و ضعیف بسیار در برخی ساعات بسیار شلوغ و پرترافیک است.

بدون تردید، مجموعه فلک الافلاک و موزه درون آن، دیدنی ترین جای خرم آباد غیرطبیعی استان لرستان است. این موزه شامل چند بخش از جمله بخش های مردم شناسی و باستان شناسی است. برای رسیدن به قلعه که روی نوک یک تپه بلند ساخته شده، پیاده روی در مسیر سربالایی لازم است.

در محوطه این مجموعه چندین غرفه به فروش صنایع دستی مشغول هستند. فضای سبز این مجموعه بسیار دلنشین و زیباست. چند ساختمان قدیمی هم در این محوطه وجود دارد.

دومین دیدنی خرم آباد، رصدخانه است که شاید برای برخی از علاقمندان جالب باشد.

اما دیدن آبشارهای نزدیک خرم آباد شاید از همه چیز بیشتر با نشاط همراه باشد. شاید بد نباشد اگر کفش کوه به پا داشته باشید. لوازم دیگر مانند کلاه و چوبدست هم شاید مفید باشد.

پس از دیدن از آبشارهای نزدیک خرم آباد می توان به سمت روستاها و کشتزارهای زیبای منطقه شول آباد حرکت کرد. در ادامه این مسیر می توان برای دیدن از نیمه دیگر لرستان به الیگودرز رفت.

در این راه عشایر زیادی را می بینید. اگر قصد معاشرت با آنها را دارید حتما سوغات و هدیه به ویژه برای کودکان، همراه خود داشته باشید. مهمان نوازی گرم آنها ممکن است شما را که دست خالی رفته اید در وضعیت ناخوشایندی قرار دهد.

الیگودرز و آبشار آب سفید

بهترین مرکز اقامتی در این بخش، ظاهرا هتل جهانگردی الیگودرز است. این هتل در موقعیتی عالی قرار دارد اما یادگار سال های دور است. شاید بهتر باشد در این جا هم از آپارتمان ها یا ویلاهای اجاری استفاده شود.

الیگودرز شهری با تراکم جمعیت قابل قبول است. بهترین سوغات این شهر عسل است.

می توانید برای دیدن از آبشارهای آب سفید و نوژیان و دره ها و تنگه های دیگر در این منطقه برنامه ریزی کنید. یکی از راه های دیدن از زیبایی های طبیعت در این منطقه، درخواست محل خواب از روستاییان است.

دقت کنید که برخی از دیدنی های طبیعی مانند آبشار آب سفید به تفرجگاه عمومی تبدیل شده اند. اگر می خواهید بیشتر از دیدن این طبیعت زیبا بهره ببرید، روزهای غیرتعطیل یا اولین ساعات روزهای تعطیل را پیشنهاد می کنیم.

اگر در فصل بهار به این منطقه سفر می کنید حتما از دشت های لاله های واژگون غافل نشوید. دره ها و تنگه های زیبای منطقه الیگودرز بسیار جذاب هستند و گاه برای رسیدن به آنها چند ساعت راهپیمایی و کوهپیمایی لازم است.

ازنا و دورود

شاید یکی از مقصدهایی که مورد علاقه کوهنوردان حرفه ای است، ازنا باشد. ازنا در حدود ۲۵ کیلومتر با الیگودرز فاصله دارد. بنابراین برای صعود به قله هایی مانند اشترانکوه نیازی به جابه‌جایی از الیگودرز نیست.

اشترانکوه با ابهت فراوان سایه بلند خود را روی سر شهر ازنا انداخته است و بدون شک، مشهورترین بلندی لرستان به شمار می‌رود.

دریاچه گَهَر یکی از زیباترین مناطق طبیعی نه تنها لرستان بلکه ایران محسوب می شود. از نزدیکی دورود راهی به سمت این دریاچه می رود. با توجه به مسافتی که پیموده می شود و زیبایی آن، پیشنهاد می کنیم طوری برنامه ریزی کنید که حتما یک شب را در کنار دریاچه بمانید.

البته دریاچه گهر از سمت الیگودرز هم از طریق یک راه بسیار ناهموار قابل دسترسی است اما این راه توصیه نمی شود.

لرستان به سبب طبیعت بی نظیر خود یکی از بهترین جاها برای ادامه دامداری سنتی توسط عشایر است. به همین سبب، محصولات گوشتی و لبنی محلی در این منطقه از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *