ویروس کرونا خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی

ستاره های آسمان شب
ژوئن 2, 2020
روز جهانی اهدای خون گرامی باد
ژوئن 15, 2020

ویروس کرونا خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی

پانزده خرداد بیشترین تعداد بیماران تاییدشده عفونت کرونا در ایران ثبت شد

اوایل اسفند وزارت بهداشت وجود بیماری مبتلا به عفونت تاییدشده کرونا در قم را اعلام کرد، بیماری که فردای آن روز درگذشت.

حدود ده فروردین بالاترین تعداد تاییدشده بیماران مبتلا به عفونت کرونا ثبت شد و از آن‌پس با شیبی بسیار زیاد آمار رسمی بیماران کم شد.
نیمه اردیبهشت یعنی زمانی که تصمیم‌گیری سیاستمداران برای یک واقعه پزشکی بهداشتی رخ داد دوباره تعداد بیماران رو به ازدیاد گذاشت و دوباره حتی از اواسط فروردین هم آمار رسمی تعداد بیماران تاییدشده بیشتر شد.
آیا می‌دانید ایران یکی از معدود کشورهایی است که برای بار دوم اوج‌گیری تعداد مبتلایان را تجربه می‌کند؟ در تقریبا همه کشورها تعداد بیماران فقط یک بار به اوج رسیده و سپس هرگز به اوج دوم به اندازه اوج اول نرسیده.

مفهوم این اوج‌گیری دوباره تعداد بیماران چیست؟

مفهومش این است: پیش از این که همه‌گیری عفونت کرونا تحت کنترل درآید، محدودیت‌ها برداشته شد.
اگر به لحاظ احساسی (عدم ملاقات اقوام و دوستان)، توان روحی (کاهش سفر) و تحمل اقتصادی (آغاز نکردن مشاغل پرخطر) امکانش را دارید همچنان تا یک ماه دیگر به رعایت محدودیت سفر، محدودیت رفت و آمد به جاهای شلوغ، پرهیز از مهمانی و مراسم ادامه دهیم.

شستشوی دست و رعایت فاصله یک و نیم متری از یکدیگر اهمیت زیادی در کنترل همه‌گیری کرونا دارد و هر وقت آنها را جدی نگیریم دوباره مبتلایان زیاد می‌شوند. این مسائل را جدی ادامه دهیم.

 

آیا دوباره ممکنه کرونا بگیریم؟

کسانی که عفونت کرونا را از سر گذرانده‌اند به یاد داشته باشند نمی‌دانیم مدت ایمن باقی ماندن آنها چقدر است. با توجه به رفتارهای عجیب ویروس کرونا حتی نمی‌دانیم در صورت ابتلای دوباره چه سیری خواهد داشت؟

بنابراین همه باید مراقب همدیگر باشیم.

انتظار نداریم کس دیگری به فکر تندرستی من و شما باشد غیر از خودمان. بنابراین بدون توجه به تصمیمات غیرمسوولانه که در اخبار و رسانه بیان می‌شود، فقط به توصیه پزشکان و کادر درمانی در زمینه بیماری اهمیت می‌دهیم و مراقب خود و جامعه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *