تصویر

طبس یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران در مرکز کویر به شمار می رود، واقعا در مرکز کویر. از همین رو برای رسیدن به طبس لازم است از یک بیابان عبور کنید.

شاید بد نباشد پیش از رسیدن به طبس یک شب را در شهری تاریخی و ریشه دار مانند زواره بگذرانید. پیشنهاد می کنم در یکی از اقامتگاه های بومگردی زواره از قبل جا رزرو کنید. به عنوان نمونه اقامتگاه آقای تدین یکی از جاهای بسیار چشمنواز و خوب است. دیدن کردن از مسجد جامع، مسجد پامنار، حسینیه، قلعه سنگ بست، بازار سرپوشیده و به طور کلی قدم زدن در محله تاریخی زواره برای کسانی که بافت تاریخی و سنتی را دوست دارند، جالب خواهد بود.

از زواره به سمت انارک حرکت کنید ولی با باک پر، زیرا از زواره تا انارک پمپ بنزین نیست. جاده زواره به انارک جاده ای است با مناظر بیابانی زیبا! با احتیاط در آن رانندگی کنید.

در انارک از قلعه و برج های آن بازدید کنید و راه را تا خور ادامه دهید. بعد از چوپانان کنار جاده ریگ های تل شده، برای قدم زدن در آنها و استراحت بسیار مناسب هستند. حتما در خور دوباره باک بنزین را پر کنید چون حدود ۲۰۰ کیلومتر از پمپ بنزین خبری نیست. همچنین آب و غذا با خود همراه داشته باشید. جاده خور به طبس هم بیابان بسیار زیبایی دارد که در یک پارکینگ کنار جاده توقف کنید و از مناظر و آواز باد لذت ببرید.

طبس با درختان نخل پس از بیابان ها بسیار چشم نواز است. همین یادآوری می کند که بخصوص در اوایل پاییز از طبس خرما بخرید و هدیه ببرید. باغ گلشن یکی از دیدنی های خوب طبس به شمار می رود. پلیکان ها و پرنده های زیبا در استخر مرکزی بسیار ناز هستند. پیش از غروب نگهبان باغ پرنده ها را به خانه هدایت می کند و پیشنهاد می کنم طوری و زمانی به باغ گلشن بروید که شاهد رژه باشکوه پلیکانها باشید.

البته موزه های زمین شناسی و مردم شناسی طبس و مغازه های اطراف میدان مرکزی شهر از جاهای خوب دیگر در طبس هستند. رستوران ناردون با فضای خوب و غذاهای خوشمزه جایی خوب برای غذاخوری ست و گزینه های متنوعی دارد.

اگر اهل ماجراجویی هستید و از رانندگی در جاده های خاکی طولانی لذت می برید، قلعه اسماعیلیان در نزدیکی طبس جایی جالب است. در این جاده که روی خط الراس ارتفاعات حواشی طبس به پیش می رود مناظر زیبایی را ملاحظه می کنید.

در بشرویه دیدن آسیاب های آبی که برخی به شکل تازه ای بازسازی شده اند می تواند جالب باشد اما جالب تر از آن ترناو است. از محلی ها بپرسید چطور به ترناو برسید. این سازه قدیمی که به نظر می رسد برای مهار سیل ساخته شده در جایی دنج با صدای پرندگان زیبا از شما دل خواهد برد.

متاسفانه سد کریت، سد تاریخی کریت را در خود بلعیده و چیزی برای تماشا باقی نگذاشته است. از دیگر دیدنی ها بافت تاریخی اصفهک و بافت تاریخی روستای کریت است. البته دیدنی های منطقه بیشتر از این است و شما خود آنها را ببینید و بنویسید.

نوامبر 20, 2019

طبس: نگین سبز دشت کویر

طبس یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران در مرکز کویر به شمار می رود، واقعا در مرکز کویر. از همین رو برای رسیدن به طبس لازم […]